V času od 17. 4 . 2023 do 21. 4. 2023 poteka peta in hkrati zadnja izmenjava učiteljev v okviru projekta Erasmus+ z naslovom “Improving attendance and reducing truancy“. Tokrat s partnerskimi šolami iz Italije, Srbije, Turčije in Severne Makedonije poučujemo, si izmenjujemo primere dobre prakse in iščemo nove strategije dela v državi koordinatorice projekta, Italiji, natančneje v malem mestecu Isernia, ki leži v notranjosti države, med Rimom in Neapljem.

Prvi dan

• Odhod iz Ljubljane, 8 urna vožnja čez polovico Apeninskega polotoka in prihod v glavno mesto Rim.
  • Hitra nastanitev v hotelu.
  • Raziskovanje prestolnice Rim in ogledovanje svetovno znanih znamenitosti:
    • Fontana di Trevi,
    • Panteon,
    • Vodnjak štirih rek,
    • Bazilika sv. Petra.
  • Kljub ne najboljšemu vremenu uživanje v odličnem gelattu in doživljanje večernega utripa ter vrveža mesta.

Drugi dan

• Dan smo začeli z ogledom notranjosti Koloseja, ene izmed najbolj poznanih znamenitosti mesta Rim, nadaljevali pa smo  z rimskim forumom.
  • V dolgi vrsti smo se načakali, da smo si lahko ogledali veličasno baziliko sv. Petra, nato pa se spustili po znamenitih Španskih stopnicah.
  • Po zaključenem ogledu smo se odpravili na lokacijo šole gostiteljice, mesto Isrenia, ki leži južnovzhodno od Rima.

Tretji dan

• Večino dneva smo danes preživeli v osnovni šoli gostiteljici I.C. “Molise Altissimo” Carovilli, kjer smo si ogledali prostore, spoznali učitelje in sodelovali pri pouku.
  • V uvodni prireditvi so se učenci predstavili z igranjem na inštrumente in sodelujoče učitelje pozdravili z mahanjem zastavic vseh sodelujočih držav.
  • Sledile so hospitacije učnih ur gostujoče osnovne šole.
  • V nadaljevanju pouka smo tudi gostujoči učitelji poučevali uče ure biologije in geografije.
  • Vse sodelujoče države smo predstavile tudi nacionalne in šolske smernice za poučevanje bilogije in geografije.
  • Za konec dneva smo si ogledali zanimiv paleolitični muzej Museo Nazionale del Paleolitico v kraju Isernia.

Četrti dan

• Danes nas je uro in pol dolga vožnja s kombijem vodila do prekrasnega mesta Neapelj.
  • Ogledali smo si znameniti trg Piazza del Plebiscito, s katerim so neapeljčani proslavili plebiscit iz leta 1860, prek katerega so se tudi uradno pridružili Italiji.
  • Videli smo kapelo z marmornatim kipom kiparja Giuseppeja Sanmartina Cristo Velato (Kristus s tančico) iz leta 1753.
  • Obiskali smo mogočno katedralo Santa Maria Assunta (Katedrala Marijinega vnebovzetja).
  • Za kosilo nas je šola gostiteljica peljala v tradicionalno pizzerijo na svetovno znano nepaljsko Pizzo Margerito.

Peti dan

• Dan smo danes začeli s predavanjem na Univerzi Pesche (University of Pesche) v kraju Campobasso.
  • Nadeljevali smo s hospitiranjem in izvajanjem učnih ur na gostujoči šoli.
  • Popoldan smo se odpravili v kraj Agnone, kjer smo spoznali postopek izdelave zvoncev in obiskali tovarno bakra.

Šesti dan

• Za zadnji dan smo prihranili uradno podelitev certifikatov in uradni zaključek izmenjave.
  • Sledil je povratek domov s kombijem.